Povozník alebo "po našim" Furman bol v dedinskom prostredí človek, ktorý chodil so záprahom koní alebo volov na zárobky. Dnes sa s týmto remeslom už nestretávame, ale zachovalo sa mnoho piesní s furmanskou tématikou.

Keď sa 10 chlapov, ktorých spája láska k folklóru, rozhodlo založiť skupinu, nebolo potrebné dlho uvažovať o názve. Skupina vznikla v auguste 2005, v auguste 2007 vydala 1. cd Trebišov to valal.

V súčasnosti FS FURMAŇE pôsobí pri mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove ako občianske združenie a má 10 členov. Vo svojom repertoári nemajú len piesne zo Zemplína, ale aj z iných regiónov a to šarišské, rusínske, goralské.

FS Furmaňe sa pravidelne zúčastňujú na folklórnych slávnostiach a festivaloch nielen na Slovensku, ale poznajú ich aj v Čechách a v Poľsku. V roku 2011 v júni sa skupina zúčastnila festivalu Slovákov v rumunskom Čerpotoku a v auguste vystúpili na festivale Karpatské klimaty v poľskom Krosne. Niekoľkokrát vystupovali aj v českom Hodoníne na Svätovavřineckých slávnostiach, či na slávnostiach Dni vína. V rámci Košického samosprávneho kraja či okresu vystupujú na festivaloch, Dňoch úcty k starším, a na iných akciách mesta, či okresov. V roku 2012 vystúpili na Horehronských slávnostiach v Heľpe a na slávnostiach vo Východnej. Vo februári 2013 natáčali hodinový program v cykle Slovenský koláč v československej ľudovej televízii ŠLÁGER v Českých Budejoviciach. Posledné dva roky vystúpili na folklórnom festivale v Heľpe a vo Východnej a od roku 2014 sú pravidelne každý rok pozývaný na Piešťanský Anna bál. V roku 2018 naspievali v poradí 5.cd " V Trebišovskej karčmičke" a do konca roka 2019 z neho predali 800 kusov. V minulom roku, teda v roku 2019 konkrétne v decembri vydali v poradí 6.cd "Betleheme novina - na živo" v ktorom naspievali vianočné koledy na živo v Greckotalíckom chráme zosnutia Presväsvetej Bohorodičky v Trebišove za doprovodu akordeóna a huslí. Videoklipy zo spomínaných posledných CD vysielajú slovenské a české hudobno-zábavné televízie. Furmaňe absolvovali množstvo vystúpení na Slovensku aj v okolitých krajinách.

FOLKLÓRNA SKUPINA FURMAŇE TOHTO ROKU OSLÁVI 15. ROKOV NA FOLKLÓRNEJ SCÉNE. 

Kto vlastne Furmaňe sú???

Nech sa páči:

Diskografia:

FURMAŇE - Trebišov to valal

Vydanie: 2007

FURMAŇE - V Trebišove hudaci zahrali 

Vydanie: 2009

FURMAŇE - V Trebišove brána maľovaná

Vydanie: Január 2014

FURMAŇE - V Betleheme novina

Vydanie: December 2014

FURMAŇE - V Trebišovskej karčmičke

Vydanie: December 2018

FURMAŇE - V Betleheme novina 2. vydanie  CD/DVD

Vydanie: November 2019